-2.6 C
New York kenti
Cuma, Şubat 21, 2020
No menu items!
Ana Sayfa Yaşam Karabükte bir ressam, tablolarını kahve ile yapmaya başladı

Karabükte bir ressam, tablolarını kahve ile yapmaya başladı

Karabük’ün Safranbolu ilçesinde 20 yıldır resim sanatıyla uğraşan Sakin Sakarya, resimlerini kahveyle yapmaya başladı. Uzakdoğu’dan yüzlerce misafiri olan Sakarya, Güney Kore’de gazetelere de haber oldu.

Karabük’ün Tarihi Çarşı bölgesinde kiraladığı 150 yıllık tarihi konağı resim atölyesine çeviren Sakin Sakarya, zaman geçirmek için yaptığı resim sanatını meslek olarak edindi. Kahve ile resim yapmaya başlayan Sakarya, Korelilerden yoğun ilgi gördüğünü ve Uzak Doğu’da haberlere bile çıktığını dile getirdi.

MİSAFİRLER DUYGULARINI DEFTERE YAZIYOR

20 yıldır yağlı boya, sulu boya ve kara kalem ve ahşap yakma sanatı yapan Sakarya, son olarak kahve ile resim yapmaya başladı. Kentte tanınan Sakarya, özellikle Uzakdoğu’dan yüzlerce misafir ağırlamaya başladı. Atölyesinde bir de anı defteri oluşturan Sakarya, kendisini ziyarete gelen misafirleri duygularını deftere yazarken, fotoğraf ve saçlarında da anılar bıraktı.

“PEK ÇOK ŞEYDEN FEDAKARLIK YAPTIM”

Sakarya, İhlas Haber Ajansı muhabirine yaptığı açıklamada, çocukluğundan beri resim yaptığı söyledi. Çocukluğunda sıkıldığı zamanlarda resimle uğraştığını ifade eden Sakarya, “20 sene önce bir gecede karar verdim ‘resim yapacağım’ diye. Pek çok şeyden fedakarlık yaptım, 20 senedir çabalıyorum. Yağlı boya, sulu boya, kara kalem, ahşap yakmayı geliştirdim, son dönemde de kahveyle yapmaya başladım. Buda kendimi geliştirmem ile alakalı bir durum. Yaptığım şeye razı gelmiyorum, hep değişik farklı şeyler arama çabasındayım. Kendim farklıyı yaşarken, insanlara da farklıyı sunmaya çalışıyorum” diye konuştu.

“GELEN ELEŞTİRİLER SAYESİNDE KENDİSİNİ GELİŞTİRMİŞ”

Kahveyle resim yapmaya 6 ay önce başladığını aktaran Sakarya, şunları kaydetti: “Sulu boya resim yaparken tabağımda kahveyi boya olarak kullanırdım. Birden boş kağıdın üzerinde kahveyle çalışmaya başladım, deneme yaptım. Kahvenin kağıt üzerindeki duruşu hoşuma gitti, çoğalttım sonra sergi fikri oluştu. Bunları sergileyip insanlara göstereyim istedim, oradan gelecek eleştiri ve fikirlerle kendimi geliştirme imkanı bulayım diye. İyi de tepkiler aldığımı düşünüyorum.”

“KOKLAMA İHTİYACI HİSSEDİYORLAR”

Kahveyle resim yapan olup olmadığını çok araştırdığını ama bulamadığını anlatan Sakarya, “Denemeler yapılmış, büyük çaplı sergi bazında resim görmedim. Kahveyle resim yaptığımı duyunca insanlarda heyecan oluştu. Kahveyle yaptığımı söyleyince burunlarına getirip koklama ihtiyacı hissettiler, ‘kahve kokusu geliyor mu?’ diye, ikna olmak için. Bu durumdan memnunum” değerlendirmesinde bulundu.

“YÜREKLERİNİ VE PARMAK İZLERİNİ BIRAKTILAR DÜNYAMA”

Safranbolu’nun UNESCO Dünya Miras Listesi’nde olmasından dolayı yabancı misafirlerin çok ziyaret ettiğini vurgulayan Sakarya, şu ifadelere yer verdi: “Japonlar, Koreliler gelmeye başladı. Artık utancımdan, onlara saygımdan, yanımda zaman geçirmelerinden dolayı dil öğrenmek ihtiyacı duydum. İngilizce ve Koreceyi öğrenmeye çalıştım. Defterleri de o yüzden tuttum. Safranbolu’ya gelenler yüreklerini ve parmak izlerini bıraktılar dükkanıma. Güzel zamanlarda geçirdik birlikte. Dünyayı onların gözünden görme imkanı buldum. Dünyayı gezenlerden dünyayı öğrenmek başka benim zihnimi de açmış oldu.

“KORE’DE HABERLERE ÇIKMIŞIM, İNANAMADIM”

Korelilerin dükkanına sık sık gittiğini vurgulayan Sakarya sözlerini şöyle sonlandırdı: “Çok fazla geliyor buraya. Binden fazla Koreli ziyaret etmiş beni. Belgem ise defterlerdir. 4 kişi geldiğinde bile bir kişi yazıyordu deftere, altına imzalarını atıyorlardı diğerleri. Kore’den yaşlı bir amca geldi, misafir ettim, konuştuk gitti. Aradan zaman geçti, Koreli bir arkadaş bana yazdı ‘Kore’de ünlü oldun’ diye. İnanamadım. Kore’de haberlere çıkmışım, adam benden bahsetmiş Kore’de. Bu da beni duygulandırdı. Buradan gidip, değer verip yazısının altında beni de paylaşmış olması da yer vermesi hoşuma gitti.”

- Advertisment -

Most Popular

Tarihe geçen kare! Azerbaycan ve Ermenistan liderleri tarihte ilk kez kamuoyu önünde tartıştı

Azerbaycan Cumhurbaşkanı İlham Aliyev ve Ermenistan Başbakanı Nikol Paşinyan, 56. Münih Güvenlik Konferansı kapsamında düzenlenen bir panelde Dağlık Karabağ sorununu tartıştılar. Aliyev, Ermenistan liderinin...

Ünlü oyuncu Burçin Terzioğlu gönlünü spor hocası Umut Duygu’ya kaptırdı

Oyuncu Burçin Terzioğlu, spor eğitmeni Umut Duygu ile aşk yaşamaya başladı. Birlikte Filipinler'e giden ikilinin aynı dakikalarda paylaştıkları fotoğraflar aşkı ortaya çıkardı.Ünlü oyuncu Burçin...

İstanbul’da GBT sorgusu yapan 3 bekçi bıçaklandı!

İstanbul'un Bahçelievler ilçesinde GBT sorgusu yapan 3 bekçi, kimliği belirsiz bir kişi tarafından bıçakla yaralandı. Boğuşma sırasında bekçiler, saldırganı da silahla vurarak etkisiz hale...

HDP Van Milletvekili Murat Sarısaç hakkında soruşturma başlatıldı

Van Cumhuriyet Başsavcılığı, HDP Milletvekili Murat Sarısaç hakkında "terör örgütüne yardım ve yataklık, Terörle Mücadele Kanunu 6. maddesine aykırılık ve kamu görevlisine görevinden dolayı...

Son Yorumlar