Page Nav

HIDE

Grid

GRID_STYLE

Hover Effects

TRUE

Pages

Related Posts

{fbt_classic_header}

Son Dakika:

latest

Suudi Arabistan'daki boykot çağrılarına rağmen Türk malı ithalatı arttı

Suudi Arabistan'da iş insanları ve perakendecilerin Türk mallarının yasaklanması çağrısına karşın, Suudi Arabistan'ın Türkiye'de...

Suudi Arabistan'da iş insanları ve perakendecilerin Türk mallarının yasaklanması çağrısına karşın, Suudi Arabistan'ın Türkiye'den ithalatının Ağustos ayında, bir önceki aya kıyasla arttığı açıklandı. Boykot resmen 1 Ekim'de başlarken eylül ve ekim ayı ithalat rakamları yakından takip edilecek.

Bazı Suudi ve Türk tüccarlar bir yıldan uzun süredir Riyad yönetiminin iki ülke arasındaki siyasi gerilim nedeniyle, Türk mallarına gayri resmi bir boykot uyguladığını söylüyordu.

Ancak Reuters'ın haberine göre bu boykot ticaret verilerine yansımadı. Suudi Genel İstatistik Dairesi, Türkiye'den ithalatın Temmuz'daki 693.4 milyon riyal düzeyinden Ağustos'ta 833.6 milyon riyale (222.28 milyon ABD doları) çıktığını duyurdu.

TÜRK MALI STOKLAMIYORLARDI

Türk ihracatçılar bir süredir Suudi Arabistan'da yaşadıkları sorunların arttığını söylüyor. Suudi Ticaret Odası Başkanı Türk mallarına boykot çağırısı yaparken başlıca süpermarket zincirleri artık Türk malı stoklamayacağını duyurmuştu.

HÜKÜMET, KISITLAMA GETİRİLMEDİĞİNİ AÇIKLADI

Suudi hükümeti ise yetkili makamların Türk ürünlerine herhangi bir kısıtlama koymadığını açıkladı.

Hiç yorum yok