Page Nav

HIDE

Grid

GRID_STYLE

Hover Effects

TRUE

Pages

Related Posts

{fbt_classic_header}

Son Dakika:

latest

Son Dakika! Bakan Koca'dan yoğun bakım servisindeki patlamaya ilişkin açıklama: İhmal iddiaları kabul edilemez

Son dakika: Gaziantep'te özel bir hastanenin koronavirüs yoğun bakım servisinde 11 kişinin hayatını kaybettiği patlamaya ilişkin "i...

Son dakika: Gaziantep'te özel bir hastanenin koronavirüs yoğun bakım servisinde 11 kişinin hayatını kaybettiği patlamaya ilişkin "ihmal" iddialarına Sağlık Bakanı Fahrettin Koca'dan yanıt geldi. Bakan Koca, "Bakanlığımızın hastaneleri bilgilendirmesinin 'ihmal' olarak yansıtılması kabul edilemez" dedi.

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, Gaziantep'te özel bir hastanenin yoğun bakım servisinde meydana gelen patlamaya ilişkin Bakanlığın açıklamasının "ihmal" olarak yansıtılmasına tepki gösterdi.

"İHMAL SENARYOLARI ÜRETİLİYOR"

Bakan Koca, Twitter hesabından yaptığı yazılı açıklamada, bakanlık tarafından hastanelere gönderilen bir bilgilendirme yazısının, bazı basın yayın organları tarafından Gaziantep'te Kovid-19 yoğun bakım servisinde meydana gelen yangınla ilişkilendirildiğini ve ihmal senaryoları üretildiğini ifade etti.

Bunun üzerine açıklama ihtiyacı doğduğunu kaydeden Bakan Koca, "Kovid-19 tedavisinde, uygun hastalarda yüksek akış oksijen kullanılması Dünya Sağlık Örgütü (DSÖ) tarafından önerilen bir yöntemdir. Yüksek akış nazal oksijen terapi cihazları, DSÖ tarafından hazırlanan, pandemide kullanılacak öncelikli cihazlar listesinde de yer almaktadır. Ayrıca Kovid-19 tedavisinde önemli yeri olan bu cihazların kullanımına ilişkin detaylar Bilim Kurulumuz tarafından hazırlanan Bakanlığımız Tanı ve Tedavi Rehberinde de yer almaktadır. Kamu hastanelerimizde çoğunlukla bu cihaz yerine yerli mekanik ventilatör kullanılmaktadır. Yerli ventilatör cihazlarımızda aynı zamanda yüksek akış oksijen tedavisi yapma özelliği bulunmaktadır. Kamu hastanelerimizde, bilhassa pandemi döneminde yerli ventilatör cihazı daha yaygın olarak kullanılmaya başlanmıştır. Bu yüzden kamu hastanelerimizin çoğunda ayrı bir cihaz kullanımına ihtiyaç duyulmaksızın bu tür tedaviler yapılabilmektedir" dedi.

"HASTANELERİ BİLGİLENDİRMENİN 'İHMAL' OLARAK YANSITILMASI KABUL EDİLEMEZ"

Dünyada ve Türkiye'de yüksek akış oksijen terapi cihazlarının pandemi döneminde çok yoğun olarak kullanıldığının belirlendiğini belirten Bakan Koca, şu ifadelere yer verdi:

"Hastanelerimizde hasta yükünün arttığı son haftalarda hastalarımız bu tür tedaviye daha fazla ihtiyaç göstermektedir. Bu itibarla Kovid-19 hastası takip eden tüm sağlık kuruluşlarına hitaben bu cihazların kullanımında alınacak güvenlik tedbirleri açısından genel bir yazı yazılmıştır. İllere gönderilen genel yazımızda cihazların kullanımında yoğunluk nedeniyle eklenen personeli de kapsayacak şekilde alternatif metotlar kullanılarak eğitimin garanti edilmesi, kullanımına ilişkin talimatların ve güvenli kullanım kartlarının cihaza yakın bir yerde bulundurulması hatırlatılmıştır. Ayrıca karşılaşılan olumsuz durumla ilgili bakanlığımıza yapılacak bildirim prosedürleri tarif edilmiştir. Bakanlığımızın görevi ve yetkisi gereği hastaneleri bilgilendirmesinin, zorlama bir yorumla 'ihmal' olarak yansıtılmasının kabul edilmesi mümkün değildir. Gaziantep'te meydana gelen elim hadise hakkında bakanlığımız ve savcılık tarafından soruşturma başlatılmıştır. Bu vesileyle olayda hayatını kaybeden hastalarımıza bir kez daha Allah'tan rahmet diliyoruz. Gaziantep'te bir özel hastanemizde dün yaşanan elim hadise idari ve adli olarak incelenmektedir. Bu hadise ile bakanlığımızın yetki ve sorumlulukları arasında gerçek dışı ilişkiler kurmanın kimseye faydası yoktur."

Hiç yorum yok